Providing you the best range of sand washing screw conveyor, sand screw conveyor and sand classifier machine with effective & timely delivery.
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10kg to 120 tph |
| Length | 20 ft (6 m) |
| Conveyor Length | 6 meter |
| Material | Carbon Steel |
| Type | U-Trough |
| Material of Construction (MOC) | Mild Steel (MS) |
| Application | Waste & Sludge, Cement & Construction, Minerals & Mining |
| Brand | Devikrupa |
| Driven Type | Motor |
| Brand/Make | Devikrupa Engineers |
| Diameter | 200-2000mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
Condition New Speed As Per Design Automation Grade Semi-Automatic Shape As Per Design Power Source 3 Phase Flight Thickness As Per Design Size As Per Design Material Steel (S.S,M.S) Usage/Application As Per Design Brand DK Length 2.5 To 30 meter Motor Power 1 To 25 HP Surface finish Complete Height As Per Design Diameter As Per Design To meet variegated demands of our esteemed clients, we are engaged in manufacturing an exclusive range of cement Screw Conveyor. - Prices are negotiable as per buyer requirments. Description: - The modular design is conducive to heavy load bearing. The hi tech machine is simple to install and requires very little maintenance as there is minimum wear and tear. Offered in standard and customized specifications our range is most cost effective. The advanced technology used in the manufacturing process makes the range hard wearing and capable of giving many tears of active services. Features: - Easy to install - Durability - Rust proof
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1 ton to 50 ton |
| Material | mild steel,satinlees steel |
| Type | U-Trough |
| Material of Construction (MOC) | Mild Steel (MS) |
| Application | Minerals & Mining, Cement & Construction |
| Driven Type | Motor |
| Brand | Devikrupa |
| Surface | Polished |
| Color | green |
| Condition | New |
Minimum order quantity: 1 Piece
We, at Devikrupa Engineers are offering superior quality Sand Screw Conveyor that is available in a wide variety of lengths, widths, and construction materials and types. Both straight and curved configurations (Round , and U-shapes) are available too; this conveyor is used for carrying material from one place to another. The offered conveyor is precisely engineered using excellent quality components and cutting-edge technology. We provide this conveyor in various specifications at industry leading price. Features: Vibration Free Both side guided The modular design allows adding complete conveyors or extensions to existing production line. Help to maximize production proficiency Application: Used in a variety of material handing applications, including food and beverage processing, manufacturing, mining, packaging, and power transmission. Some conveyor Screw are designed to transport commercial goods, construction materials, forest products, or sand, cement. Etc.
₹ 550000 / Piece Get Latest Price
| Classifier Type | Screw Classifier |
| Capacity | 30 ton to 50 ton |
| Mounting Type | Stationary |
| Material | Ms. Ss |
| Sand Type | P Sand, Crushed Sand, River Sand, M Sand |
| Color | Auto grey |
| Phase | 3 phase |
| Voltage | 440 |
| Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We, at Devikrupa Engineers are offering superior quality Sand Screw Conveyor that is available in a wide variety of lengths, widths, and construction materials and types. Both straight and curved configurations (Round , and U-shapes) are available too; this conveyor is used for carrying material from one place to another. The offered conveyor is precisely engineered using excellent quality components and cutting-edge technology. We provide this conveyor in various specifications at industry leading price. Features: Vibration Free Both side guided The modular design allows adding complete conveyors or extensions to existing production line. Help to maximize production proficiency Application: Used in a variety of material handing applications, including food and beverage processing, manufacturing, mining, packaging, and power transmission. Some conveyor Screw are designed to transport commercial goods, construction materials, forest products, or sand, cement. Etc.
Harshil Panchal (Proprietor)
Devikrupa Engineers
No. 7, Pushpak ind. Estate, Neeka Tube Compund, Phase 1
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India