Our range of products include filter press belt conveyor, inclined belt conveyor system, cleated belt conveyor system, cleated belt conveyors and cleated belt conveyor.
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1-50 kg per feet |
| Type | Belt |
| Load Capacity | 500 kg/m |
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Belt Type | Rubber,nylon,pvc,pu |
| Usage/Application | Coal |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Structure | M.S |
| Size | Customer require |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
With an aim to provide higher satisfaction to our clients, we are here with wide array of superior quality Filter Press Belt Conveyor. Prices can be negotiable as per buyer requirment. Features Sturdily built Excellent strength Durable finish standards
e are offering superior quality filter press Belt Conveyorthat is available in a wide variety of lengths, widths, and construction materials and types. Both straight and curved configurations (L, S, and U-shapes) are available too; this conveyor is used for carrying material from one place to another. The offered conveyor is precisely engineered using excellent quality components and cutting-edge technology. We provide this conveyor in various specifications at industry leading price.
Features
Vibration Free
Both side guided
The modular design allows adding complete conveyors or extensions to existing production line.
Help to maximize production proficiency
Application
Used in a variety of material handing applications, including food and beverage processing, manufacturing, mining, packaging, and power transmission. Some conveyor belts are designed to transport commercial goods, construction materials, forest products, or pulp and paper & pateto bag loading unloading,chemical powder bag,chemical material,iron shleb, box, bag loading conveyor.
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 Kg/Feet |
| Material Handling Capacity | 1000 kg |
| Usage/Application | Industries |
| Application | Grain Elevation, Carton Elevation, Food Transfer, Bag Elevation, Component Feeding |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Devikrupa |
| Is It Customised | Yes |
| Speed Adjustable | Yes |
| Structure | Mild steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Belt Type | Packing Belt Conveyor |
| Belt Material | Rubber,pvc,pu. |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
Condition
New
Temperature Resistan
No
Automation Grade
Semi-Automatic
Used In
Bag loading,unloading
Belt Width
400,600,800 mm
Size
Customize
Color
Customize
Variable Speed
Customize
Material
Steel
Weight
1.5 ton Aproox
Material Handling Capacity
1-50 Kg par feet
Brand
Devikrupa
Design
Customize
Motor Phase
3 Phase
Type
Flexible Conveyors
Capacity
Customize
Length
20-40 Feet
Height
6-9 Feet
Structure
M.S
Phase Type
3Phase
Power
3 HP
Finishing
Complete
Use
Bag,Box,Lose Matrial transfer
With an aim to provide higher satisfaction to our clients, we are here with wide array of superior quality Bag Storage Conveyor. Prices can be negotiable as per buyer requirment. Features Sturdily built Excellent strength Durable finish standards e are offering superior quality Bag Storage Belt Conveyorthat is available in a wide variety of lengths, widths, and construction materials and types. Both straight and curved configurations (L, S, and U-shapes) are available too; this conveyor is used for carrying material from one place to another. The offered conveyor is precisely engineered using excellent quality components and cutting-edge technology. We provide this conveyor in various specifications at industry leading price. Features Vibration Free Both side guided The modular design allows adding complete conveyors or extensions to existing production line. Help to maximize production proficiency Application Used in a variety of material handing applications, including food and beverage processing, manufacturing, mining, packaging, and power transmission. Some conveyor belts are designed to transport commercial goods, construction materials, forest products, or pulp and paper & pateto bag loading unloading, box, bag loading conveyor.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Material | mild steel, stainlees steel |
| Sidewall | Yes |
| Material Handling Capacity | 10kg par feet |
| Brand | devikrupa |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Belt Material | rubber,pvc |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
minimum order quantity 100 piece application material handling automation grade automatic belt material pvc, pu belt speed (minute per second) as per requirement belt strength (kilogram per meter) 50belt type as per requirement belt width customized brand koyka capacity 1-50 kg per feet capacity (kg) 50 kg/feet color green/black/white condition new customised customised design customized design type horizontal/inclined dimensions customized drive coupling yes frame coating yes frequency (hertz) 50frequency (hz) 50length as per customer requirement length (ft) as per requirement material stainless steel, rubber material handling capacity 1-50 kg per feet model no. Kepl0056motor type foot/flanze operating speed variable power (kw) customize power consumption customize power source electric power supply electric power(w) customize size customized size (millimeter) as per customer requirement speed adjustable yes structure customized surface finished thickness 6-12 mm type belt conveyor type of drive electric variable speed yes voltage 220voltage (v) 220warranty 1 year weight (kilogram) customize working voltage (volt) 220
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Material | mild steel, stainlees steel |
| Sidewall | Yes |
| Material Handling Capacity | More than 1000 kg |
| Driven Type | Motor |
| Surface | Polished |
| Usage/Application | Packaging |
| Structure | mild steel |
| Capacity | 100 to 150 (kg/feet), 200 to 300 (kg/feet), 50 to 100 (kg/feet), 1 to 50 (kg/feet) |
| Belt Material | rubber,pvc |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
minimum order quantity 100 piece application material handling automation grade automatic belt material pvc, pu belt speed (minute per second) as per requirement belt strength (kilogram per meter) 50belt type as per requirement belt width customized brand koyka capacity 1-50 kg per feet capacity (kg) 50 kg/feet color green/black/white condition new customised customised design customized design type horizontal/inclined dimensions customized drive coupling yes frame coating yes frequency (hertz) 50frequency (hz) 50length as per customer requirement length (ft) as per requirement material stainless steel, rubber material handling capacity 1-50 kg per feet model no. Kepl0056motor type foot/flanze operating speed variable power (kw) customize power consumption customize power source electric power supply electric power(w) customize size customized size (millimeter) as per customer requirement speed adjustable yes structure customized surface finished thickness 6-12 mm type belt conveyor type of drive electric variable speed yes voltage 220voltage (v) 220warranty 1 year weight (kilogram) customize working voltage (volt) 220
our organization is well known in offering cleated belt conveyor.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Material | mild steel, stainlees steel |
| Material Handling Capacity | 1000 kg |
| Brand | Devikrupa |
| Driven Type | Motor |
| Surface | Polished |
| Usage/Application | Packaging |
| Capacity | 100 to 150 (kg/feet), 1 to 50 (kg/feet), 50 to 100 (kg/feet) |
| Country of Origin | Made in India |
| Belt Material | rubber,pvc |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
minimum order quantity 100 piece application material handling automation grade automatic belt material pvc, pu belt speed (minute per second) as per requirement belt strength (kilogram per meter) 50belt type as per requirement belt width customized brand koyka capacity 1-50 kg per feet capacity (kg) 50 kg/feet color green/black/white condition new customised customised design customized design type horizontal/inclined dimensions customized drive coupling yes frame coating yes frequency (hertz) 50frequency (hz) 50length as per customer requirement length (ft) as per requirement material stainless steel, rubber material handling capacity 1-50 kg per feet model no. Kepl0056motor type foot/flanze operating speed variable power (kw) customize power consumption customize power source electric power supply electric power(w) customize size customized size (millimeter) as per customer requirement speed adjustable yes structure customized surface finished thickness 6-12 mm type belt conveyor type of drive electric variable speed yes voltage 220voltage (v) 220warranty 1 year weight (kilogram) customize working voltage (volt) 220
Harshil Panchal (Proprietor)
Devikrupa Engineers
No. 7, Pushpak ind. Estate, Neeka Tube Compund, Phase 1
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India