Offering you a complete choice of products which include screw flights for conveyor, screw conveyor flight, stainless steel screw flight and ms & ss screw conveyor flight.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | M.S & S.S,hardox |
| Roller Materials | Carbon Steel |
| Brand | Devikrupa |
| Usage/Application | screw conveyor |
| Diameter | 100mm to 2000 mm |
| Thickness | 3 mm to 25 mm |
| Type | Spiral |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
Condition
New
Thickness
3 to 25 mm
Material
M.S, S.S
Type
Blades, R.H, L.H Shape
Use
Screw Conveyor Parts
Size Diameter
100 To 2000 mm
Brand
DK
With sincerity and hard work of our experts, we have carved a niche for ourselves in this domain by manufacturing Screw Conveyor Flight.
Screw flight OD:- 200mm - 2000mm
Thickness capacity:- 3mm - 15mm Screw flight bending manual & press
Features:
• Precisely designed
• High strength
• Excellent finish
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Flight Type | Segment Flight |
| Material | Mild Steel, Mild steel |
| Flight Thickness | 3 mm to 25 mm |
| Brand | Devikrupa |
| Diameter | 100mm to 2000 mm |
| Type | Spiral |
| Usage/Application | Screw conveyor |
| Thickness | 3 mm to 25 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
Condition
New
Thickness
3 to 25 mm
Material
M.S, S.S
Type
Blades, R.H, L.H Shape
Use
Screw Conveyor Parts
Size Diameter
100 To 2000 mm
Brand
Devikrupa
With sincerity and hard work of our experts, we have carved a niche for ourselves in this domain by manufacturing Screw Conveyor Flight.
Screw flight OD:- 200mm - 2000mm
Thickness capacity:- 3mm - 15mm Screw flight bending manual & press
Features:
• Precisely designed
• High strength
• Excellent finish
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Flight Type | Segment Flight |
| Forming Type | Cold Rolled |
| Brand | Devikrupa |
| Usage/Application | screw conveyor |
| Diameter | 100 mm to 1500 mm |
| Thickness | 3 to 20 |
| Type | Spiral |
| Material | Mild Steel |
| Roller Materials | Carbon Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Flight Type | Segment Flight |
| Outer Diameter | Customized |
| Pitch | Customized |
| Capacity | Custimized |
| Material | Mild Steel |
| Flight Thickness | Customized |
| Forming Type | Cold Rolled |
| Roller Materials | Carbon Steel |
| Brand | Devikrupa |
| Usage/Application | screw conveyor |
| Type | Spiral |
| Thickness | 3 mm to 25 mm |
| Diameter | 100mm to 2000 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | screw conveyor |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Devikrupa |
| Thickness | 3 mm to 25 mm |
| Diameter | 100mm to 2000 mm |
| Roller Materials | Carbon Steel |
| Type | Spiral |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
Condition
New
Thickness
3 to 25 mm
Material
M.S, S.S
Type
Blades, R.H, L.H Shape
Use
Screw Conveyor Parts
Size Diameter
100 To 2000 mm
Brand
DK
With sincerity and hard work of our experts, we have carved a niche for ourselves in this domain by manufacturing Screw Conveyor Flight.
Screw flight OD:- 200mm - 2000mm
Thickness capacity:- 3mm - 15mm Screw flight bending manual & press
Features:
• Precisely designed
• High strength
• Excellent finish
Harshil Panchal (Proprietor)
Devikrupa Engineers
No. 7, Pushpak ind. Estate, Neeka Tube Compund, Phase 1
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India