Leading Manufacturer of bag stackers conveyors and 90 degree portable belt conveyor from Ahmedabad.
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Application | Yard Stacking, Bag Stacking, Rail Wagon Loading, Stockpiling, Truck Loading |
| Belt Type | rubber,pvc |
| Conveyor Type | Belt |
| Capacity | 1 to 50 (kg/feet), 200 to 300 (kg/feet), 50 to 100 (kg/feet), 100 to 150 (kg/feet) |
| Material Handling Capacity | 10kg to 100 kg |
| Belt Width | 600mm |
| Brand | Devikrupa |
| Type | Spiral Conveyors |
| Driven Type | Motor |
| Surface | Polished |
| Usage/Application | Packaging |
| Height Of Conveyor | 9 feet |
| Length | 30 feet |
| Structure | mild steel |
| Belt Material | rubber,pvc |
| Material | mild steel,stainlees steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
Condition
New
Temperature Resistan
No
Automation Grade
Semi-Automatic
Used In
Bag loading,unloading
Belt Width
400,600,800 mm
Size
Customize
Color
Customize
Variable Speed
Customize
Material
Steel
Weight
1.5 ton Aproox
Material Handling Capacity
1-50 Kg par feet
Brand
Devikrupa
Design
Customize
Motor Phase
3 Phase
Type
Flexible Conveyors
Capacity
Customize
Length
20-40 Feet
Height
6-9 Feet
Structure
M.S
Phase Type
3Phase
Power
3 HP
Finishing
Complete
Use
Bag,Box,Lose Matrial transfer
We are instrumental in manufacturing an outstanding variety of MS Belt with stacker Conveyor that conforms to highest industry standards.
Prices can be negotiable as per buyer requirement.
Description:
• The modular design is conducive to heavy load bearing. The hi tech machine is simple to install and requires very little maintenance as there is minimum wear and tear. Offered in standard and customized specifications our range is most cost effective. The advanced technology used in the manufacturing process makes the range hard wearing and capable of giving many tears of active services.
Features:
• Precisely designed
•High load bearing strength
• Smooth surface finish
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 ton |
| Conveyor Type | Trough Belt |
| Material Handling Capacity | 10kg par feet |
| Brand | Devikrupa |
| Usage/Application | Packaging |
| Belt Material | rubber,pvc |
| Material | mild steel, stainlees steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
Condition
New
Temperature Resistan
No
Automation Grade
Semi-Automatic
Used In
Bag loading,unloading
Belt Width
400,600,800 mm
Size
Customize
Color
Customize
Variable Speed
Customize
Material
Steel
Weight
1.5 ton Aproox
Material Handling Capacity
1-50 Kg par feet
Brand
Devikrupa
Design
Customize
Motor Phase
3 Phase
Type
Flexible Conveyors
Capacity
Customize
Length
20-40 Feet
Height
6-9 Feet
Structure
M.S
Phase Type
3Phase
Power
3 HP
Finishing
Complete
Use
Bag,Box,Lose Matrial transfer
minimum order quantity 1 piece application material handling automation grade automatic belt material pvc, pu belt speed (minute per second) as per requirement belt strength (kilogram per meter) 50belt type as per requirement belt width customized brand DK capacity 1-50 kg per feet capacity (kg) 50 kg/feet color green/black/white condition new customised customised design customized design type horizontal/inclined dimensions customized drive coupling yes frame coating yes frequency (hertz) 50frequency (hz) 50length as per customer requirement length (ft) as per requirement material stainless steel, rubber material handling capacity 1-50 kg per feet model no. Kepl0056motor type foot/flanze operating speed variable power (kw) customize power consumption customize power source electric power supply electric power(w) customize size customized size (millimeter) as per customer requirement speed adjustable yes structure customized surface finished thickness 6-12 mm type belt conveyor type of drive electric variable speed yes voltage 220voltage (v) 220warranty 1 year weight (kilogram) customize working voltage (volt) 220 our organization is well known in offering portable belt conveyor.
Harshil Panchal (Proprietor)
Devikrupa Engineers
No. 7, Pushpak ind. Estate, Neeka Tube Compund, Phase 1
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India