Offering you a complete choice of products which include container loading belt conveyor.
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Conveyor Type | Portable |
| Belt Type | rubber, pvc |
| Material Handling Capacity | Customized |
| Load Capacity | 100 kg/m |
| Suitable Load | Cartons, Boxes, Parcels, Bags, Drums |
| Capacity | 200 to 300 kg per feet |
| Usage/Application | Bag,Box,Paper |
| Material | Stainless Steel |
| Conveyor Length | Customized |
| Length | 40 feet |
| Height Adjustment | Manual Winch |
| Mobility | Wheel Mounted |
| Height Of Conveyor | customized |
| Height | Customized |
| Belt Width | 200 to 1000 mm |
| Structure | mild steel |
| Belt Material | rubber,pvc |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
Condition
New
Temperature Resistan
No
Automation Grade
Semi-Automatic
Used In
Bag loading,unloading
Belt Width
400,600,800 mm
Size
Customize
Color
Customize
Variable Speed
Customize
Material
Steel
Weight
1.5 ton Aproox
Material Handling Capacity
1-50 Kg par feet
Brand
Devikrupa
Design
Customize
Motor Phase
3 Phase
Type
Flexible Conveyors
Capacity
Customize
Length
20-40 Feet
Height
6-9 Feet
Structure
M.S
Phase Type
3Phase
Power
3 HP
Finishing
Complete
Use
Bag,Box,Lose Matrial transfer
With enriched industrial experience and knowledge, we are manufacturing a wide assortment of Container Loading Belt Conveyor. - Prices can be negotiable as per buyer requirement.
Features:
- Sturdy design
- Easy installation
- Low maintenance
minimum order quantity 1 piece application material handling automation grade automatic belt material pvc, pu belt speed (minute per second) as per requirement belt strength (kilogram per meter) 50belt type as per requirement belt width customized brand koyka capacity 1-50 kg per feet capacity (kg) 50 kg/feet color green/black/white condition new customised customised design customized design type horizontal/inclined dimensions customized drive coupling yes frame coating yes frequency (hertz) 50frequency (hz) 50length as per customer requirement length (ft) as per requirement material stainless steel, rubber material handling capacity 1-50 kg per feet model no. Kepl0056motor type foot/flanze operating speed variable power (kw) customize power consumption customize power source electric power supply electric power(w) customize size customized size (millimeter) as per customer requirement speed adjustable yes structure customized surface finished thickness 6-12 mm type belt conveyor type of drive electric variable speed yes voltage 220voltage (v) 220warranty 1 year weight (kilogram) customize working voltage (volt) 220
Harshil Panchal (Proprietor)
Devikrupa Engineers
No. 7, Pushpak ind. Estate, Neeka Tube Compund, Phase 1
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India