Leading Manufacturer of material handling conveyor system and modular conveyor system from Ahmedabad.
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| System Type | Chain Conveyor, Belt Conveyor, Slat Conveyor, Overhead Conveyor, Bucket Elevator, Screw Conveyor, Roller Conveyor, Modular Conveyor |
| Application | Material Handling, Packing Line, Sorting Line, Assembly Line, Bulk Handling, Food Handling |
| Capacity | 500 Kg/Feet |
| Automation Level | Manual |
| Industry | Pharma, Cement, E Commerce, Automotive, Logistics, Food |
| Structure Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industries |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Devikrupa |
| Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers: To meet variegated demands of our esteemed clients, we are engaged in manufacturing an exclusive range of Screw Conveyor.
- Prices are negotiable as per buyer requirments.
Description:
- The modular design is conducive to heavy load bearing. The hi tech machine is simple to install and requires very little maintenance as there is minimum wear and tear. Offered in standard and customized specifications our range is most cost effective. The advanced technology used in the manufacturing process makes the range hard wearing and capable of giving many tears of active services.
Features:
- Easy to install
- Durability
- Rust proof
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Belt Material | PVC |
| Conveyor Type | Belt |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 150 kg per feet |
| Length | 100 feet |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Structure Material | Mild Steel |
| Application/Usage | Industries |
| Brand | Devikrupa |
| Inclination | Horizontal |
| Speed | 60 m/min |
| Country of Origin | Made in India |
Harshil Panchal (Proprietor)
Devikrupa Engineers
No. 7, Pushpak ind. Estate, Neeka Tube Compund, Phase 1
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India