Providing you the best range of cement screw conveyor, stainless steel screw conveyor, tubular screw conveyor, auger screw conveyor, cement tubular screw conveyor and vertical screw conveyor systems with effective & timely delivery.
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Orientation | Horizontal |
| Voltage | 415v |
| Type | Horizontal |
| Usage/Application | Sand,Cement,Powder,Chemicals Matrial,fly as |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Brand | Devikrupa |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
To meet variegated demands of our esteemed clients, we are engaged in manufacturing an exclusive range of Screw Conveyor.
- Prices are negotiable as per buyer requirments.
Description:
- The modular design is conducive to heavy load bearing. The hi tech machine is simple to install and requires very little maintenance as there is minimum wear and tear. Offered in standard and customized specifications our range is most cost effective. The advanced technology used in the manufacturing process makes the range hard wearing and capable of giving many tears of active services.
Features:
- Easy to install
- Durability
- Rust proof
₹ 190000 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | 304, 304L, 316L |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Devikrupa |
| Voltage | 415v |
| Diameter | 100mm to 2000 mm |
| Type | Spiral |
| Usage/Application | Sand,Cement,Powder,Chemicals Matrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Material | Manganese Steel |
| Usage/Application | Chemical, pharmaceutical, construction chemical, sand,cement |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
To meet variegated demands of our esteemed clients, we are engaged in manufacturing an exclusive range of Screw Conveyor.
- Prices are negotiable as per buyer requirments.
Description:
- The modular design is conducive to heavy load bearing. The hi tech machine is simple to install and requires very little maintenance as there is minimum wear and tear. Offered in standard and customized specifications our range is most cost effective. The advanced technology used in the manufacturing process makes the range hard wearing and capable of giving many tears of active services.
Features:
- Easy to install
- Durability
- Rust proof
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Conveyor Length | 10 meter |
| Conveyor Type | Spiral |
| Speed | 120 m/min |
| Length | 100 feet |
| Application/Usage | Industries |
| Material | Mild Steel |
| Inclination | Inclined |
| Capacity | 8000 kg |
| Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Driven Type | Motor |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Type | Spiral |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Devikrupa |
| Country of Origin | Made in India |
| Driven Type | Motor |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
To meet variegated demands of our esteemed clients, we are engaged in manufacturing an exclusive range of Screw Conveyor.
- Prices are negotiable as per buyer requirments.
Description:
- The modular design is conducive to heavy load bearing. The hi tech machine is simple to install and requires very little maintenance as there is minimum wear and tear. Offered in standard and customized specifications our range is most cost effective. The advanced technology used in the manufacturing process makes the range hard wearing and capable of giving many tears of active services.
Features:
- Easy to install
- Durability
- Rust proof
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Conveyor Length | 10 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 415 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Metallic Grey |
| Flight Thickness | 4 to 15 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
To meet variegated demands of our esteemed clients, we are engaged in manufacturing an exclusive range of Cement Screw Conveyor.
- Prices are negotiable as per buyer requirments.
Description:
- The modular design is conducive to heavy load bearing. The hi tech machine is simple to install and requires very little maintenance as there is minimum wear and tear. Offered in standard and customized specifications our range is most cost effective. The advanced technology used in the manufacturing process makes the range hard wearing and capable of giving many tears of active services.
Features:
- Easy to install
- Durability
- Rust proof
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Type | Spiral |
| Capacity | 10 kg to 120 tph |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Sand,Cement,Powder,Chemicals Matrial, pharmaceutical |
| Orientation | Vertical |
| Color | Mettalic grey |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers: To meet variegated demands of our esteemed clients, we are engaged in manufacturing an exclusive range of vertical Screw Conveyor.
- Prices are negotiable as per buyer requirments.
Description:
- The modular design is conducive to heavy load bearing. The hi tech machine is simple to install and requires very little maintenance as there is minimum wear and tear. Offered in standard and customized specifications our range is most cost effective. The advanced technology used in the manufacturing process makes the range hard wearing and capable of giving many tears of active services.
Features:
- Easy to install
- Durability
- Rust proof
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Capacity(kg/hr) | 100 KG TO 50 TON |
| Material | Carbon Steel |
| Outside tube diameters | 168 TO 323 MM |
| Capacity | 100 kg to 5000 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 415 |
| Capacity | 1000 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
To meet variegated demands of our esteemed clients, we are engaged in manufacturing an exclusive range of Cement Screw Conveyor.
- Prices are negotiable as per buyer requirments.
Description:
- The modular design is conducive to heavy load bearing. The hi tech machine is simple to install and requires very little maintenance as there is minimum wear and tear. Offered in standard and customized specifications our range is most cost effective. The advanced technology used in the manufacturing process makes the range hard wearing and capable of giving many tears of active services.
Features:
- Easy to install
- Durability
- Rust proof
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Storage Capacity | 200 ton |
| Storage Capacity(T) | 50 ton |
| Paint Coated | Auto color coat |
| Material | Stainless Steel |
| Storage Material | Cement |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
To meet variegated demands of our esteemed clients, we are engaged in manufacturing an exclusive range of Cement Screw Conveyor.
- Prices are negotiable as per buyer requirments.
Description:
- The modular design is conducive to heavy load bearing. The hi tech machine is simple to install and requires very little maintenance as there is minimum wear and tear. Offered in standard and customized specifications our range is most cost effective. The advanced technology used in the manufacturing process makes the range hard wearing and capable of giving many tears of active services.
Features:
- Easy to install
- Durability
- Rust proof
₹ 145000 / Piece Get Latest Price
| System Type | Screw Conveyor |
| Material | Carbon Steel |
| Brand | Devikrupa |
| Voltage | 415v |
| Diameter | 100mm to 2000 mm |
| Type | Spiral |
| Usage/Application | Sand,Cement,Powder,Chemicals Matrial |
| Orientation | Horizontal |
| Color | Green |
Minimum order quantity: 1 Piece
Devikrupa Engineers:
To meet variegated demands of our esteemed clients, we are engaged in manufacturing an exclusive range of Batch mixing plant Screw Conveyor.
- Prices are negotiable as per buyer requirements.
Description:
- The modular design is conducive to heavy load bearing. The hi tech machine is simple to install and requires very little maintenance as there is minimum wear and tear. Offered in standard and customized specifications our range is most cost effective. The advanced technology used in the manufacturing process makes the range hard wearing and capable of giving many tears of active services.
Features:
- Easy to install
- Durability
- Rust proof
Harshil Panchal (Proprietor)
Devikrupa Engineers
No. 7, Pushpak ind. Estate, Neeka Tube Compund, Phase 1
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India